× بستن تبلیغات

عمومی

عمومی

 ÙˆÛŒÙ†Ø¯ÙˆØ² اینسایدر

کاربرانی که اصطلاحا ویندوز اینسایدر (Windows Insider) می‌شوند می توانند جدیدترین بیلدها و آپدیت های ویندوز ۱۰ را پیش از کاربران معمولی دیگر دریافت کنند.

ویندوز ۱۰ (Windows 10) آخرین نسخه منتشر شده از سیستم عامل ویندوز مایکروسافت محسوب می شود. شرکت مایکروسافت برای این نسخه از ویندوز همانند نسخه های پیشین خود همواره آپدیت ها و بیلدهایی را جهت بهبود عملکرد ویندوز و امنیت آن در اختیار کاربران خود قرار داده است.

بسیاری از کاربران تمایل دارند که جدیدترین و آخرین آپدیت ها و بیلدهای ویندوز ۱۰ را پیش از موعد و قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرد، دریافت و نصب کنند. برای این دسته از کاربران، پلتفرم و برنامه ویندوز اینسایدر (Windows Insider) می تواند کمک بسیاری کند.

 
 
 

شاید اسم ویندوز اینسایدر کم و بیش به گوشتان خورده باشد. اما آیا می‌دانید ویندوز اینسایدرها چه کسانی هستند و چه کارهایی انجام می دهند؟ آیا ما هم می‌توانیم ویندوز اینسایدر شویم؟ شاید این سوال ها ذهن شما را بسیار مشغول کرده باشد. اما نگران نباشید! با ما همراه باشید تا توضیحاتی پیرامون ویندوز اینسایدرها و نحوه ویندوز اینسایدر شدن ارائه دهیم.

ویندوز اینسایدرها افرادی هستند از عموم مردم که آشنایی بیشتری با قسمت های مختلف ویندوز دارند و به صورت داوطلبانه آمادگی خود را به شرکت مایکروسافت اعلام می کنند تا بیلدهای جدید ویندوز این شرکت را زودتر از افراد عمومی دریافت کنند.

1th pic

کار ویندوز اینسایدر چیست؟

شاید شما هم دوست داشته باشید که زودتر از دیگران بیلدهای ویندوز کمپانی مایکروسافت را دریافت نمائید، اما همه‌ کل داستاماجرا به همینجا ختم نیم‌شود! ویندوز اینسایدرها در واقع پیش مرگ سایر افرادی می شوند که اینسایدر نیستند! آن ها بیلدها را زودتر از دیگران دریافت می کنند و کارشان عیب یابی و نظر دادن در مورد قسمت های مختلف ویندوز است تا رفته رفته کمپانی در بیلدهای بعدی مشکلات را رفع کند و سیستم عامل را به یک سیستم عامل کامل تبدیل کنند. البته لازم نیست بترسید! خیلی کار سختی نیست و در اکثر موارد مشکل خاصی پیش نمی آید و مایکروسافت مشکلات را در بیلدهای جدید به طور دائم رفع می کند. اما پایه اینسایدر بودن بر اساس صبر است! پس اگر صبر ندارید به دنبال ویندوز اینسایدر شدن نروید.

آیا ما هم می توانیم ویندوز اینسایدر شویم؟

خب پس اگر صبور هستید و به دنبال اینسایدر شدن و به دنبال جواب این سوال هستید که آیا ما هم می توانیم ویندوز اینسایدر شویم، جواب آن قطعا مثبت است؛ همه می توانند ویندوز اینسایدر شوند و به طور داوطلبانه باید مایکروسافت اکانت خود را به کمپانی مایکروسافت معرفی کنند و پس از آن بیلدهای جدید را دریافت نمایند. البته این روند در ویندوز موبایل و کامپیوتر متفاوت است که در ادامه در مورد هر کدام و پیش نیازهای آن ها توضیحاتی را ارائه می دهیم.

2th pic

نحوه اینسایدر شدن در ویندوز ۱۰ کامپیوتر

برای اینسایدر شدن در ویندوز ۱۰ کامپیوتر شما می توانید آخرین نسخه ویندوز ۱۰ را از سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنید و یا اگر دی وی دی آن را از قبل دارید نصب کنید و اگر نسخه ای از ویندوز ۱۰ دارید مشکل کاملا حل شده است. پس از نصب ویندوز ۱۰ به منوی استارت (Start) و سپس به قسمت تنظیمات (Setting) بروید و روی گزینه Update & Security کلیک کنید.

در حالت عادی اگر شما آخرین آپدیت ها را دریافت کرده باشید بعد از چک به شما گزینه Your device is up to date را نشان می دهد. اما از کجا اینسایدر را فعال کنیم تا بیلدهای جدید را دریافت کنیم؟ برای این کار بر روی گزینه Advanced Option کلیک کنید. کمی پایین تر گزینه Get Insider Preview Builds را مشاهده می کنید. بر روی Get Started کلیک کنید و سپس Next را بزنید تا سیستم شما آماده ریستارت شود.

وقتی سیستم ریستارت شد، زمانی که دوباره به این قسمت مراجعه کنید مایکروسافت اکانت خود را مشاهده می کنید که به عنوان اینسایدر به شما نمایش داده می شود. از این پس شما می توانید بیلدهای جدید ویندوز ۱۰ کامپیوتر را از طریق چک آپدیت که عموما به صورت خودکار انجام می شود، دریافت نمائید.

3th pic

اما چطور مطمئن شویم که در حال اجرای آخرین بیلد (Build) یا ساخت ویندوز ۱۰ هستیم؟

اگر نسخه پیش‌نمایش فنی ویندوز ۱۰ را در حال اجرا ندارید، این ویندوز را بر روی سیستم خود نصب کنید. البته توصیه می‌شود بر روی سیستم اصلی خود آن را نصب نکنید و یک پی‌سی جداگانه را برای اجرای نسخه پیش نمایش ویندوز ۱۰ در نظر بگیرید. برای نصب نیز باید در ابتدا فایل ISO را دانلود کنید، آن را بر روی یک دی‌وی‌دی یا درایو یو‌اس‌بی رایت کنید و بر روی یک کامپیوتر دیگر و در یک پارتیشن جداگانه نصب کنید. اگر مشتاق هستید که این ویندوز را بر روی سیستم اصلی خود داشته باشید، از طریق ماشین مجازی قادر به انجام بدون ریسک آن هستید.

اما فرض می‌کنیم شما ویندوز ۱۰ را اجرا دارید و اکنون می‌خواهید آخرین ساخت آن را دریافت کنید:

با فرض اینکه از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، بر روی منوی استارت جدید کلیک کنید و دوباره بر روی گزینه PC Settings کلیک کنید.
در پنجره تنظیمات پی‌سی، بر روی تنظمیات Update and Recovery کلیک کنید.
در صفحه بروزرسانی و ریکاوری، گزینه Preview builds را انتخاب کنید.
در همان پنجره Preview builds، بر روی دکمه Check now کلیک کنید.
ویندوز به شما می‌گوید که ساخت جدیدی در دسترس برای دانلود است یا خیر. اگر وجود داشت دکمه Download now حاضر می‌شود و باید بر روی آن کلیک کنید. اگر ساخت جدیدی وجود نداشته باشد، پیامی ظاهر خواهد شد و آن را به اطلاع شما می‌رساند.

6th pic

با فرض اینکه ساخت جدیدی از ویندوز ۱۰ در دسترس است، بر روی دکمه Download Now کلیک کنید. ویندوز این ساخت جدید را دانلود و سپس بر روی سیستم شما نصب می‌کند.
بعد از اینکه ساخت جدید نصب شد، ویندوز از شما درخواست می‌کند که کامپیوتر را ریبوت کنید.
ریبوت کنید، دوباره وارد ویندوز شوید و با ساخت جدیدی از نسخه پیش‌نمایش فنی ویندوز ۱۰ مشغول به کار شوید.
شماره ساخت این نسخه از ویندوز را می‌توانید با نگاه به بخش پایینی و سمت راست دسکتاپ ویندوز مطلع شوید. تا به این لحظه آخرین شماره ساخت ۹۸۷۹ است. دفعه بعدی که این فرآیند بروزرسانی را انجام می‌دهید باید با شماره ساخت بالاتری مواجه شوید.

4th pic

در نهایت شما می‌توانید با آخرین نسخه پیش‌نمایش ویندوز جدید مایکروسافت آشنا شوید و ببینید در این ساخت جدید چه چیز‌هایی کار می‌کند و چه چیز‌هایی از کار افتاده‌اند. برای مثال در آخرین ساخت، برنامه وان‌درایو مایکروسافت به خوبی کار نمی‌کند. همینطور که کمپانی مایکروسافت نسخه‌های جدیدی را منتشر می‌کند، در هر نسخه باگ‌ها و ویژگی‌های جدیدی وجود دارند.

برای ارسال بازخورد به مهندسان مایکروسافت بر روی منوی استارت کلیک کنید و عنوان Windows Feedback را انتخاب کنید. در صفحه Windows Feedback می‌توانید یک دسته خاص را انتخاب کنید و بازخورد‌های دیگر کاربران را نیز مشاهده کنید و در نهایت نظر خود را ارسال کنید.

مایکروسافت قطعا برای انتشار نسخه نهایی ایده‌های خود را دنبال خواهد کرد. اما این کمپانی بر روی دریافت بازخورد‌ها از کاربرانش نیز حساب باز می‌کند. به عبارت دیگر، بخشی از آینده ویندوز ۱۰ در دستان شما است.

نحوه اینسایدر شدن در ویندوز ۱۰ موبایل

برای اینسایدر شدن در ویندوز ۱۰ موبایل شما به یک گوشی ویندوزی احتیاج دارید. البته تمام گوشی های ویندوزی نمی توانند اینسایدر باشند و برخی گوشی های قدیمی مثل لومیا های قدیمی یا گوشی های مثل HTC 8X نمی توانند اینسایدر باشند. (لیست گوشی هایی که می توانند اینسایدر باشند) پس از اینکه مطمئن شدید گوشی شما جزو گوشی های دارای قابلیت پشتیبانی از بیلد های پیش نمایش ویندوز ۱۰ را دارد مراحل زیر را انجام دهید.

۱- نصب اپلیکیشن Windows insider: اولین کاری که باید انجام دهید نصب اپلیکیشن ویندوز اینسایدر است که می توانید از استور مایکروسافت آن را دریافت نمائید. پس از نصب برنامه وارد آن شوید و بر روی گزینه Get Preview Builds ضربه بزنید. سپس جلوتر دو گزینه به شما نشان داده می شود. گزینه های Insider Slow و Insider Fast را مشاهده می کنید که دسته اینسایدر های Fast از اینسایدر های Slow بیلد ها را زودتر دریافت می کنند و آپدیت های بیشتری در دسترسشان قرار می گیرد. این قسمت به انتخاب شماست که جزو کدام دسته باشید. پس از آن گوشی شما آماده ریستارت می شود.

5th pic

۲- مراجعه به قسمت Update: پس از ریستارت گوشی شما می توانید با مراجعه به قسمت Update در گوشی خود آخرین بیلد را دریافت نمائید. پس از آپگرید به ویندوز ۱۰ هم آپدیت ها را به صورت خودکار در قسمت Update & Security دریافت خواهید کرد.

نکته دیگر اینکه زمانی که شما ویندوز ۱۰ را هم بر روی گوشی خود نصب داشته باشید و اینسایدر نباشید (مانند کسانی که به نسخه نهایی از ویندوز ۸٫۱ آپگرید کردند) بازهم می توانید با نصب این اپلیکیشن و انجام مراحل بالا بیلد های جدید ویندوز ۱۰ موبایل را دریافت نمائید.

نوشته شده در شنبه 15 ارديبهشت 1397ساعت 15:20 توسط افسانه عبدالهی|

 Ù…شکلات پیچیده SEO

 بحث SEO و بهینه سازی وب‌سایت برای موتور‌های جستجو‌گر یکی از مهم‌ترین چالش های جامعه طراحان و برنامه نویسان سایت محسوب می‌شود. در این مطلب به معرفی مشکلات پیچیده SEO و نحوه غلبه بر آن ها می‌پردازیم.

وب‌سایت های بزرگ و دارای صفحات زیاد اغلب با مشکلات پیچیده SEO و کسب رتبه در یو آر ال های محصولات یا آیتم هایشان رو به رو هستند. این مشکل در سایت های بسیار بزرگ که تشکیلات پیچیده ای دارند و دارای محصولات بسیار زیادی هستند، حادتر هم می شود. از جمله مثال های خوب جهانی در دسته سایت های فروشگاهی می توان به آمازون و در دسته سایت های اطلاعاتی به ویکیپدیا اشاره کرد.

در این مطلب بعضا از دو واژه محصول و آیتم به جای یکدیگر نیز استفاده می شود. با اینکه از نظر مفهومی بین این دو لغت تفاوت ساختاری وجود دارد اما در اینجا از نظر موضوعیت مطلب، تفاوتی ندارند و تکنیک سئو برای آنها یکسان است (در حالت کلی لغت محصول برای فروشگاه های اینترنتی و آیتم برای سایت های خبری به کار برده می شود).

 
 
 

چرا سئو سایت های بزرگ دشوار است؟

اینطور که به نظر می رسد، اغلب سایت های بزرگ در سطح محصول دچار مشکلات حادی هستند. تعیین ساختار یو آر ال (URL) در این گونه سایت ها بعضا به یکی از مشکلات پیچیده SEO تبدیل شده، مخصوصا مواقعی که یو آر ال ها به زیر مجموعه های تو در توی بیشتری می رسند. یو آر ال دسته بندی ها ثابت و مشخص هستند اما یو آر ال محصولات و آیتم ها معمولا تغییر می کنند یا منقضی می گردند و در حالت های ارجاعی، پارامترهایی به یو آر ال اضافه می شود.

سایت هایی مانند آمازون که به خوبی از پس این مشکل بر می آیند، دارای تکنیک های کارآمدی هستند. مثلا در مورد آمازون، یو آر ال ها با توجه به شرایط دارای پارامترهای زیاد و کاملا متغیری می‌شوند، اما به ربات های جستجوگر گوگل یا بینگ صرفا یو آر ال اصلی نشان داده می شود.

1TH PIC

راه حل های دیگری نیز برای مقابله با این مشکل نیز وجود دارد که می توان به استفاده از برچسب کانونیکال به صفحات دارای پارامتر و همچنین معرفی پارامترها در وب‌مستر تولز گوگل و بینگ اشاره کرد. با این حال و بدون هیچ گونه استثنایی همواره راهکارهایی برای بهبود یو آر ال های چند گانه برای یک محصول در جهت سئو سایت های بزرگ وجود دارد. حتی سایت های بسیار بزرگ دیگری مانند اپل نیز با این مشکلات پیچیده SEO رو به رو هستند.

بعد از حل مشکل یو آر ال محصولات نیز مشکل دیگری وجود دارد و آن مسئله صفحه بندی محصولات در یک دسته است. با اینکه راه حل های مشخصی برای سئو صفحات دسته بندی وجود دارد، اما مشکلات پیچیده SEO سایت های بزرگ به همین جا ختم نمی شود.

چرخه عمر یک محصول همواره یک مشکل بزرگ است. بعضی از محصولات از رده خارج شده و دیگر به وب‌سایت بر نمی گردند، در حالی که بعضی از آنها ممکن است بعد از مدتی دوباره موجود شده و در سایت عرضه شوند. بقیه محصولات نیز همواره وجود دارند و جهت فروش ارائه می شوند. نحوه برخورد با تمام این حالات از دید سئو و بهینه سازی به چندین فاکتور بستگی دارد.

موضوع بعدی اطمینان از وجود یک زنجیر لینک گذاری مناسب از صفحه اصلی به صفحه محصول است. این کار بسته به هدف تجاری وب‌سیات، به روش های متنوعی می تواند پیاده سازی شود. هیچ کس نمی تواند برای شرایط مختلف، یک نسخه ثابت برای راه حل این مسئله تجویز کند. مانند دیگر بخش های بهینه سازی سایت، سئو سایت های بزرگ در بخش محصولات و آیتم ها، نیاز به برنامه ریزی و خط مشی مشخصی دارد.

2TH PIC

کدام یک از تکنیک های سئو در اینجا کارآمد هستند؟

به جای تمرکز بر روی تکنیک های مشخص، بهتر است بر روی مسائل ذاتی سئو محصولات و آیتم ها توجه کرده و این مشکل را با رویکردی جامع حل کنیم. این راه حل ها در واقع انعکاسی از چالش های ذاتی مشکل سئو در این سطح است.

برای افزایش نمایش محصولات در موتورهای جستجو نیاز به تجزیه آن به بخش های مختلف است. تا اینجا با برخی از مشکلات پیچیده SEO سایت های بزرگ آشنا شدیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی راه حل ها بپردازیم.

جایگاه کاربران

هیچ تکنیک سئویی نباید به واسطه توجه بر روی موتورهای جستجو کاربران را قربانی کرده و بالعکس این مسئله نیز صحیح نیست.

بدون توجه به شرایط کاربران و در نظر گرفتن آنها، نتیجه نهایی هر دستورالعملی به شکست در جلب رضایت هر دو سمت می انجامد.

با ایجاد یک تیم مجرب که در کارآمد بودن سایت، سئو آن نیز به بهترین شکل ممکن پیاده سازی شده باشد، می توان به هدف خود یعنی موفقیت در کسب و کار رسید. این کار قابل انجام است و ما برای رسیدن به این هدف راهکارهای زیر را پیشنهاد می کنیم:

3TH PIC

صفحه خانگی

صفحه خانگی یک وب سایت، با ارزش ترین و معتبرترین مکان برای انتقال اعتبار به دیگر صفحات داخلی محسوب می‌شود. صفحه داخلی اولین جایی است که برای شروع لینک دهی داخلی از آن استفاده می کنیم. از آنجا که صفحه اصلی بیشترین آتوریتی را در بین دیگر صفحات سایت دارد، با ارزشترین مکان برای لینک دادن به صفحه های مهم سایت است.

فلسفه کلی ما در انتقال اعتبار به صفحه محصولات در سایت های بسیار بزرگ به این شکل است: ابتدا بر روی دسته بندی های اصلی، سپس زیرمجموعه های این دسته بندی و بعد از آن بر روی محصولات تمرکز کنید.

تمرکز بر روی بک لینک هایی که به صفحات محصولات لینک داده می شوند، کار اشتباهی است. چرا که ارزش صفحات محصولات، قابل مقایسه با اعتبار صفحات دسته بندی ها نیست. در ادامه به بررسی تک تک این موارد می پردازیم.

حداقل چند لینک به صفحه محصولات در صفحه اصلی باید وجود داشته باشد. به صورت نرمال این لینک ها متناسب با مناسبات زمانی، تخفیفات فصلی و از این قبیل انتخاب می شوند.

بعضی از وب سایت ها با توجه به اهمیت برخی از محصولاتشان، آنها را به صورت دائم در صفحه اصلیشان لینک می کنند. با این حال لینک دادن تعداد زیادی از محصولات در صفحه اصلی کار منطقی نیست. به علاوه این مکان پر ارزش توسط تیم سئو کنترل نمی شود و در حالت پیشفرض همواره در حال تغییر است. به همین دلیل کار منطقی در این شرایط این است که صرفا بر روی صفحات دسته بندی تکیه کرده و به آنها لینک دهید.

4TH PIC

ساختار کلی لینک بیلدینگ داخلی به این شکل است که در صفحه اصلی، ابتدا به دسته های اصلی لینک داده شده و در صفحه هر یکی از این دسته ها به زیرمجموعه هایشان و در انتها به محصولات زیر شاخه آنها لینک داده می شود. مطمئن شوید که سایت شما از همین ساختار پیروی می کند.

از همه مهم‌تر اینکه مطمئن شوید، یو آر ال اصلی نسبت به یو آر ال های فرعی برجسته تر باشند؛ به عنوان مثال اگر یکی از محصولات سایت در دو دسته بندی قرار دارد، اولا یکی از یو آر ال ها را به عنوان یو آر ال اصلی در نظر گرفته و دیگری را با برچسب کانونیکان به یو آر ال اولی مرتبط کنید. ثانیا مطمئن شوید که یو آر ال اصلی آن در لینک بیلدینگ داخلی سایت استفاده شده است. با اینکار از به وجود آمدن صفحات تکراری در سایت جلوگیری می کنید و ربات های جستجو متوجه یو آر ال اصلی می شوند.

مطمئن شوید که منوی اصلی سایت شامل همه دسته بندی ها نباشد. این مسئله باعث بزرگ شدن بیش از حد منو و لینک بیلدینگ داخلی سایت می‌شود. به عنوان مثال در یک سایت با ۱۰۰ دسته بندی اصلی، صرفا قرار دادن ۵۰ دسته پرطرفدار اکتفا می کند و بقیه دسته بندی ها را در صفحه ای مجزا با عنوان تمام دسته بندی های سایت قرار دهید.

اگر تعداد دسته بندی ها و زیر مجموعه های آنها زیاد است، حتما از صفحات مجزا برای قرار دادن آنها استفاده کنید و همه را تحت یک منو قرار ندهید تا از بزرگ شدن منو جلوگیری کنید. این مسئله در سایتی مانند آمازون کاملا رعایت شده است.

5TH PIC

در نهایت اطمینان حاصل کنید که هر محصول با سه یا چهار کلیک از صفحه اصلی نمایش داده شده و تعداد کلیک ها بیشتر از این نشود. رعایت این مسئله شاید کمی بغرنج به نظر برسد، اما در سئو سایت های بزرگ الزامیست و باید کمی خلاقیت به خرج دهید.

نظر شما درباره راه‌حل های مطرح شده در این مطلب برای رفع مشکلات پیچیده SEO چیست؟ منتظر نظرات شما دوستان هستیم.

نوشته شده در شنبه 15 ارديبهشت 1397ساعت 15:19 توسط افسانه عبدالهی|

 Ù…سدودسازی پیام های اسپم

 در سیستم عامل آی او اس ۱۱ قابلیت های جالبی برای مسدودسازی پیام های اسپم وجود دارد که کاربران با آن می‌توانند جلوی هر پیام مزاحمی را در کسری از ثانیه بگیرند.

سیستم عامل iOS 11 دارای قابلیتی به نام مسدودسازی پیام های اسپم است که به شما این امکان را می دهد به طور خودکار پیام های متنی اسپم در برنامه پیام رسان گوشی خود را فیلتر کنید. این ویژگی جدید همانند گزینه مسدود کردن تماس ها در iOS ۱۰  است، به این صورت که پس از فعال سازی، شما دو تب در برنامه پیام رسان خود، یکی برای پیام های واقعی و دیگری برای پیام های جانک یا اسپم خواهید داشت.

مسدودسازی پیام های اسپم چطور انجام می‌شود؟

مانند مسدود کردن تماس، این آپشن جدید نیاز به نصب یک برنامه شخص ثالث برای انجام فیلترینگ دارد. هنگامی که این برنامه را نصب می کنید و به آن اجازه می دهید که پیام های اسپم را فیلتر کند، آیفون برخی پیام های متنی را به منظور مسدود کردن برای برنامه می‌فرستد؛ به ویژه زمانی که پیامی را دریافت می کنید، گوشی آیفون شما شماره تلفن فرستنده پیام یا آدرس ایمیل و محتویات پیام دریافت شده را به این سرویس ارسال می کند.  

 
 
 

اگر فردی که برای شما پیام ارسال کرده از لیست مخاطبانتان باشد یا اگر شماره فردی باشد که حداقل سه بار با وی تماس گرفته‌اید، به‌ صورت خودکار در لیست مورد اعتمادها قرار می‌گیرد و به این برنامه فرستاده نمی‌شود.

اپلیکشن مورد بحث برای مسدودسازی پیام های اسپم می تواند به طور کامل پیام های SMS را یا روی گوشی پردازش کند یا اینکه برای اسکن به یک سرویس آنلاین بفرستد. این کار باعث می‌شود تا برنامه محتوای پیام‌ها را آنالیز کرده و با توجه به محتوای موجود در پیام، اسپم‌های احتمالی را فیلتر کند.

گفتنی است؛ یکی از بهترین برنامه های موجود در این خصوص «Hiya » نام دارد. توسعه دهندگان این برنامه ادعا دارند که تمام SMS های ارسال شده به Hiya به‌منظور فیلترینگ به‌ صورت ناشناس به سرورهای این اپلیکیشن ارسال می‌شوند و در آنجا به‌ عنوان پیام خوب یا هرزنامه نشانه‌گذاری می‌شوند. این اپلیکیشن به هیچ‌عنوان محتوای پیام‌های دریافتی را ذخیره نمی‌کند.

چگونه قابلیت فیلترینگ SMS در آیفون را فعال کنیم؟

برنامه های شخص ثالث زیادی برای فیلتریگ SMS وجود دارند که برنامه Hiya جزو محبوب‌ترین اپ ها در این زمینه به شمار می آید.  نسخه جدید (۴٫۰)  این اپلیکشن در حال حاضر موجود است.

برای فعال کردن این قابلیت، بعد از نصب برنامه، به‌ مسیر Settings -> Messages -> Unknown & Spam  بروید و گزینه Hiya در زیر SMS Filtering را فعال کنید. در این قسمت یک پیام هشدار در رابطه با مسائل حریم شخصی روی صفحه نمایان می‌شود.

هنگامی که مجددا برنامه پیام را باز می کنید پیام ها را در دو تب مشاهده خواهید کرد؛ یک تب «iMessage & SMS» است و تب دیگر با نام «SMS Junk» ظاهر می‌شود. اگر یکی از پیام‌های دریافتی وارد بخش SMS Junk شود، هیچ نوتیفیکیشنی دریافت نمی‌کنید، اما بد نیست سری به این تب بزنید چرا که ممکن است پیام‌های واقعی به طور اشتباه به‌ این بخش ارسال شده باشند.

چگونه فرستنده های iMessage ناشناس را فیلتر کنیم؟

برای انجام این کار می توانید به قسمت Settings > Messages > Unknown & Spam screen رفته و گزینه فیلتر فرستنده های ناشناس (Filter Unknown Senders) را فعال کنید. پس از فعال سازی در بخش پیام ها دو تب، یکی برای «Contancts & SMS» و دیگری برای «Unknown & Junk» را خواهید داشت.

لازم به ذکر است؛ این گزینه تنها پیام‌های افراد ناشناس را که از طریق iMessage اپل ارسال شده باشند، فیلتر می‌کند. پیام‌های مربوط به شماره‌ تلفن‌هایی که تا پیش از این با آن‌ها تماس نداشته‌اید، همچنان در تب اصلی قرار می‌گیرند.

نوشته شده در شنبه 15 ارديبهشت 1397ساعت 15:18 توسط افسانه عبدالهی|

 ØªÙ†Ø¸ÛŒÙ…ات taskbar ویندوز Û±Û°

همه کاربرانی که با ویندوز کار می‌کنند با نوار ابزار آن آشنایی دارند. در ادامه قصد داریم نحوه شخصی سازی تنظیمات taskbar ویندوز ۱۰ را به شما آموزش دهیم.

در ویندوز ۱۰ راه‌هایی وجود دارد تا اندازه نوار taskbar را به دلخواه تنظیم و یا جای آن را عوض کنیم. ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین راهکار برای شخصی سازی تنظیمات taskbar ویندوز ۱۰ چپ-کلیک روی نوار ابزار و drag کردن آن در محل مورد نظر است. چنانچه تعویض محل نمایش این نوار برای برخی کاربران ممکن نبود، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه معرفی شده است.

 taskbar

 
 
 

 taskbar

برای عوض کردن محل taskbar ویندوز ۱۰ کافی است بر روی نوار راست-کلیک کرده و گزینه «Taskbar settings» را انتخاب کنید. از این طریق می‌توان محل قرارگیری این نوار را به دلخواه تنظیم کرد.

در همان منوی «Taskbar settings» گزینه‌ای وجود دارد که با آن می‌توان نمایش این نوار را به حالت خودکار درآورد. در این حالت، taskbar پنهان و پس از تکان دادن ماوس مجدداً نمایان می‌شود.

چنانچه با حضور دائمی این نوار مشکلی ندارید، اما اندازه آن مورد پسندتان نیست، می‌توان با استفاده از منوی «Taskbar settings» گزینه «use small taskbar buttons» را روشن کنید.

 small taskbar buttons

پس از اینکه اندازه آن مشخص شد، می‌توانید آیکون های دلخواه خود را نیز در آن مرتب کنید. برای این کار، تنها کافی است روی نوار راست-کلیک کرده و آیکون های دلخواه را اضافه کنید.

برای آن دسته از کاربرانی که به رنگ‌های متنوع‌تری علاقه‌مندند، نیز خبری خوبی داریم. این دسته از کاربران می‌توانند با راست-کلیک بر روی desktop و انتخاب منوی «Personalize» گزینه «colors» را در سمت چت صفحه، انتخاب و رنگ مورد علاقه خود را تنظیم کنند.

 

taskbarcolor

taskbarcolor2

نوشته شده در شنبه 15 ارديبهشت 1397ساعت 15:18 توسط افسانه عبدالهی|

 Ú©Ù†ØªØ±Ù„ صدای ویندوز Û·

در ویندوز ۱۰ هیچ راهی برای بازگرداندن Aero، ویندوز مدیا سنتر  و یا دیگر ویژگی های بسیار دوست داشتنی ویندوز ۷ وجود ندارد. اما با یک تنظیم رجیستری پنهان می‌توان رابط کنترل صدای ویندوز ۷ را در ویندوز ۱۰ دوباره فعال کرد.

 

کنترل صدای ویندوز ۱۰ دارای ویژگی جدیدی است که باعث آسانی کار شما می شود. اما اگر بنا به دلایلی می خواهید کنترل صدای ویندوز ۱۰ شبیه ویندوز ۷ باشد، می توانید با تغییر رجیستری این کار را انجام دهید.

 
 
 

حال، دو روش برای اعمال چنین تغییری وجود دارد که به شرح زیر است:

روش اول؛ با ویرایش رجیستری کنترل صدای ویندوز ۷ را دریافت کنید

برای تغییر این تنظیم باید رجیستری را ویرایش کنید. توجه داشته باشید که ویرایشگر رجیستری یک ابزار قدرتمند است و سوءاستفاده از آن می تواند سیستم شما را ناپایدار یا حتی غیرقابل استفاده کند. این یک هک بسیار ساده است و تا زمانی که دستور العمل ها را دقیقا انجام دهید، نباید هیچ مشکلی داشته باشید.

توجه به این نکته ضروری است که اگر قبلا هرگز با آن کار نکرده‌اید، قبل از اینکه شروع به کار کنید، درباره نحوه استفاده از ویرایشگر رجیستری حتما مطالعه کنید.

برای باز کردن رجیستری در منوی Start عبارت regedit را تایپ کرده و دکمه Enter را فشار دهید؛ سپس با خط مشی کنترل حساب کاربری که به نظر می رسد، موافقت کنید.

کنترل صدای ویندوز ۷

به مسیر زیر در نوار کناری سمت چپ پنجره ویرایشگر مراجعه کنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows NT > CurrentVersion

اگر از آخرین نسخه های ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، می توانید خط بالا را نیز در کادر جستجو در بالای پنجره ویرایشگر رجیستری تایپ کنید.

کنترل صدای ویندوز ۷

بر روی پوشه CurrentVersion راست کلیک و New > Key را انتخاب کنید.

کنترل صدای ویندوز ۷

نام پوشه ایجاد شده را MTCUVC بگذارید و دکمه اینتر را فشار دهید.

کنترل صدای ویندوز ۷

حالا روی MTCUVC که زیر شاخه CurrentVersion است، کلیک کنید و در پنجره سمت راست که مربوط به پوشه MTCUVC است، راست کلیک و مسیر New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید.

کنترل صدای ویندوز ۷

سپس نام EnableMtcUvc را وارد کنید. داده های ارزش آن را به ۰ که به طور پیش فرض در نظر گرفته شده است، تنظیم کنید.

کنترل صدای ویندوز ۷

اکنون کار شما انجام شده است و می توانید پنجره ویرایشگر رجیستری را ببندید. وقتی روی آیکون بلندگو در ناحیه اطلاع رسانی خود کلیک کنید، کنترل حجم صدای ویندوز ۷ را خواهید دید. شما حتی نیازی به راه اندازی مجدد کامپیوتر خود ندارید.

اگر می‌خواهید تغییرات خود را لغو کنید و کنترل صدای استاندارد ویندوز ۱۰ را دوباره برگردانید، به این پنجره در ویرایشگر رجیستری بازگردید و روی EnableMtcUvc کلیک راست و آن را حذف کنید.

روش دوم؛ دانلود فایل های رجیستری ویرایش شده توسط ما

کنترل صدای ویندوز ۷

اگر احساس ناخوشایند یا دلهره آوری در انجام رجیستری دارید، ما دو هک رجیستری قابل دانلود را ایجاد کرده‌ایم که می توانید از آن استفاده کنید. یکی از هک ها نسخه کنترل صدای pop-up در ویندوز ۷ را فعال می کند و فایل رجیستری دیگر هم کنترل صدای پیش فرض ویندوز ۱۰ را باز می‌گرداند. هر دو در فایل ZIP موجود هستند. فقط روی فایلی که می خواهید استفاده کنید، کلیک کرده و با خط مشی کنترل حساب کاربری موافقت کنید تا اطلاعات به رجیستری شما اضافه شود.

لینک دانلود کنترل صدای ویندوز ۷ و ۱۰

این هک ها در واقع همان تنظیماتی هستند که ما در بالا توضیح دادیم.

با اجرای فایل رجیستری Old Volume Control.reg که لینک دانلود آن را در بالا قرار دادیم، مقدار EnableMtcUvc با داده های ارزش ۰ در ویرایشگر رجیستری شما ایجاد می شود و همچنین با اجرای فایل رجیستری New Volume Control.reg  مقدار EnableMtcUvc از رجیستری شما حذف می شود.

شما با این فایل ها می توانید هک رجیستری خود را به راحتی انجام دهید.

نوشته شده در شنبه 15 ارديبهشت 1397ساعت 15:16 توسط افسانه عبدالهی|

  Ø¯Ø§Øº شدن گوشی

برخلاف رایانه‌ها، گوشی های هوشمند مجهز به فن و یا سیستم خنک کننده نیستند. در عوض، قطعات آنها معمولاً در دمای قابل قبولی کار می‌کنند؛ اما داغ شدن گوشی نشانه چیست و در این مواقع چه باید کرد؟


تولید کنندگان گوشی های هوشمند بر استفاده از قطعات و ساختاری تمرکز می‌کنند که از داغ شدن گوشی جلوگیری کند. البته اکثر کاربران هم وظایف فوق‌العاده شدید را با تلفن های هوشمند خود انجام نمی‌دهند، با این حال برخی اوقات گوشی شروع به داغ شدن می‌کند، در این حالت ممکن است گوشی شما بعضی از ویژگی‌ها مانند فلش دوربین را خاموش و قدرت پردازش را محدود کند و تا زمانی که حرارت دستگاه به حالت عادی برگردد این محدودیت ها ادامه دارد.  برخی از رایج ترین مشکلاتی که سبب می‌شود تا گوشی ها بیش از حد گرم شوند را با هم مرور می‌کنیم.

داغ شدن گوشی

 

باتری متورم

وقتی که با داغ شدن گوشی همراه خود مواجه می‌شوید حتماً باتری آن را چک کنید. اگر باتری متورم به نظر می‌رسد باید آن را تعویض کنید به خصوص در باتری های لیتیوم یون خطر آتش گرفتن و یا منفجر شدن در این حالت وجود دارد.

کارهایی که باید در این مواقع انجام دهید:

– تلفن را خاموش کنید.

– از آن استفاده نکنید و یا آن را به شارژ نزنید.

– در صورتی که گوشی شما ضمانت‌نامه دارد با پشتیبانی آن تماس بگیرید.

– باتری را عوض کنید و باتری قدیمی را در مراکز مجاز بازیافت دور بریزید.

متورم شدن باتری اتفاق نادری است اما اگر فقط گوشی گرم می‌شود اما ظاهر باتری تغییر نکرده است پس احتمالاً مشکل از باتری نیست اما اگر ظاهر باتری تغییر کرده و گوشی شما داغ می‌کند هیچ شکی برای تعویض آن به خود راه ندهید.

داغ شدن گوشی

گوشی هنگام شارژ داغ می‌شود

اینکه گوشی هنگام شارژ کمی گرمتر از حالت عادی باشد طبیعی است. این گرما فقط یک اثر جانبی از فرآیند شارژ شدن باتری است؛ با این حال، اگر گوشی شما خیلی گرمتر از حد معمول می‌شود، ممکن است یک مشکل در فرآیند شارژ وجود داشته باشد.

کارهایی که در این مواقع باید انجام دهید:

– گوشی خود را از برق جدا کنید و اجازه دهید خنک شود.

– یک‌بار دیگر شارژ کردن گوشی را با استفاده از شارژر دیگری که به سلامت آن مطمئن هستید انجام دهید. (از یک شارژر استاندارد استفاده کنید)

– اگر مشکل داغ کردن گوشی باز هم تکرار شد آن را به نمایندگی نشان دهید.

تلفن در معرض آفتاب قرار دارد

هر وقت با مشکل داغ شدن گوشی همراه خود مواجه شدید در اولین قدم به آفتاب توجه کنید. این طبیعی است که گوشی در معرض نور خورشید داغ شود. اکثر گوشی های هوشمند، بدنه های سیاه و سفید از پلاستیک یا فلز دارند که باعث جذب گرما می‌شود.

کاری هایی که در این مواقع باید انجام دهید:

– گوشی را خاموش کنید و آن را در جای خنک قرار دهید.

– هنگامی که در خارج از خانه هستید، تلفن خود را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

– برای جلوگیری از هرگونه آسیبی به دستگاه، به گوشی زمان بدهید تا خنک شود و هنگامی که داغ است از آن استفاده نکنید.

اجرای بازی یا برنامه های سنگین

اگر شما در حال اجرای یک بازی سه بعدی هستید یا فیلمی را ویرایش می‌کنید، کاملاً طبیعی است که گوشی داغ شود. تخلیه سریع‌تر باتری و کند شدن دستگاه بدترین چیزی است که در این مواقع اتفاق می‌افتد.

نسل های جدید تلفن قدرتمندتر از گذشته عمل می‌کنند. این به این معنی است که بازی های جدید و برنامه های کاربردی سنگین نیاز به گوشی های جدید و باقدرت دارند، در حالی که ممکن است بر روی سخت افزارهای قدیمی اجرا شوند که این دستگاه ها به سختی از عهده اینکار بر می آیند و داغ می شوند. اگر به طور مداوم با این مشکل مواجه شدید و به اجرای این نوع از بازی ها و نرم افزارها اصرار دارید بهتر است که به فکر تهیه گوشی با قدرت بیشتری باشید.

اخیراً گوشی خود را به روز کرده‌اید

بعد از آنکه که سیستم عامل گوشی به روز می شود، اغلب گوشی باید پردازش‌های پس‌زمینه زیادی را انجام دهید. به‌عنوان مثال، در iOS 10، اپل تگ های عکس خودکار را به برنامه Photos اضافه کرد. هر عکس جدیدی که گرفته می شد، به طور خودکار برچسب گذاری می شد، اما در مورد هزاران عکس که در رول دوربین بود چطور؟ خوب، چند روز پس از این ارتقاء تلفن نیاز داشت که این پردازش‌ها را انجام دهد بنابراین کاملاً طبیعی است که گوشی شما چند روز بعد از به‌روز رسانی داغ باشد. اگر بعد از یک هفته دمای گوشی شما به حالت عادی بازنگشت، ممکن است یک مشکل بزرگتر وجود داشته باشد، اما در بیشتر موارد، این مشکل موقتی است.

خب در مجموع می توان گفت که داغ کردن گوشی در اغلب مواقع تنها به علت کارکردن زیاد CPU است و مشکل خاصی وجود ندارد و تنها موردی که باید در مورد رفع آن جدی باشید تغییرات باتری است.

نوشته شده در يکشنبه 9 ارديبهشت 1397ساعت 14:58 توسط افسانه عبدالهی|

 Ø§Ø³ØªÙˆØ±ÛŒ اینستاگرام

توسط قابلیت استوری اینستاگرام می‌توانید تصاویر و ویدیو‌های خود را با محدودیت زمانی 24 ساعته بر روی این شبکه اجتماعی پست کنید. در واقع محتوایی که در اینستاگرام به عنوان استوری منتشر می شود، بعد از گذشت یک روز کامل، ناپدید شده و کاربران دیگر به آن هیچ دسترسی نخواهند داشت.

استقبال بی‌نظیر از استوری اینستاگرام باعث شده تا این کمپانی در هر آپدیت جدید، ویژگی‌های تازه‌ای را مانند قابلیت هایلایت به آن اضافه کند و به همین شیوه بر شدت محبوبیتش در میان کاربران بیافزاید.

چگونه از قابلیت استوری اینستاگرام استفاده کنیم؟

برای قرار دادن استوری جدید در اینستاگرام می‌توانید مراحلی را که در ادامه توضیح می‌دهیم، به ترتیب دنبال کنید:

 
 1. اینستاگرام را از طریق پلی استور و یا اپل استور به آخرین نسخه موجود آپدیت کنید.
 2. با سوایپ به راست و یا با کلیک بر روی تصویر پروفایل خود که همراه علامت + آبی رنگ قرار گرفته، وارد منوی مخصوص استوری‌ها شوید.

استوری اینستاگرام

 1. در صفحه باز شده برای گرفتن عکس، بر روی دکمه شاتر کلیک کنید. برای گرفتن فیلم، انگشت‌تان را بر روی این دکمه نگهدارید.

استوری اینستاگرام

 1. پس از ثبت عکس و یا ضبط ویدیو با انتخاب گزینه “Your Story” و سپس “Done”، استوری شما در اینستاگرام منتشر می‌گردد.

استوری اینستاگرام

برای استفاده از قابلیت استوری اینستاگرام به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • با وارد شدن به بخش مخصوص استوری‌ با چند مود مختلف مواجه می‌شوید که آن‌ها را در ادامه توضیح می‌دهیم:

Live: ضبط ویدیو لایو در اینستاگرام (چطور قابلیت Live اینستاگرام را فعال کنیم؟)

Normal: حالت معمولی

Boomrang: ثبت تصویر متحرک به صورت کوتاه و متوالی

Superzoom: ضبط ویدیو با استفاده از افکت‌های حرکتی و صوتی

Rewind: ضبط ویدیو با پخش برعکس

Hands-Free: ضبط ویدیو بدون نگهداشتن انگشت بر روی دکمه شاتر

استوری اینستاگرام

 • ویدیوهای ضبط شده در این بخش نمی‌توانند بیشتر از 15 ثانیه باشند.
 • با کلیک بر روی آیکون آدمک، به فیلترهای چهره دسترسی پیدا می‌کنید.

استوری اینستاگرام

 • برای تعویض دوربین سلفی به دوربین اصلی و بلعکس، باید بر روی آیکون دو فلش که کنار شاتر قرار گرفته، کلیک کنید.

استوری اینستاگرام

 • برای این که از فلاش برای دوربین سلفی و یا دوربین اصلی استفاده نمایید، بر روی آیکون مشخص شده در تصویر کلیک کنید.

استوری اینستاگرام

 • در صورتی که می‌خواهید از گالری خود تصویر و یا ویدیویی را به عنوان استوی قرار دهید، بر روی آیکون مربعی شکل مشخص شده در تصویر کلیک کرده و یا با سوایپ به سمت بالا این بخش را باز کنید.

قابلیت استوری اینستاگرام

 • هنگام ثبت استوری و یا بعد از آن، می‌توانید با انتخاب گزینه “Save”، آن را به صورت فایل در گوشی خود ذخیره کنید.

استوری اینستاگرام

 • پس از ثبت استوری (مرحله 4)، با سوایپ به چپ و راست، فیلتر‌های رنگ در دسترس هستند.
 • قابلیت ویرایش تصویر با کشیدن توسط قلم، اضافه کردن نوشته، استیکرهای مختلف مانند وضعیت آب و هوا، اموجی و همچنین ایجاد نظرسنجی در این بخش توسط موارد مشخص شده در تصویر زیر، امکان پذیر است.

استوری اینستاگرام

 • در صورتی که نمی‌خواهید فرد و یا افراد خاصی، استوری شما را مشاهده کنند، با وارد شدن به منوی تنظیمات مربوطه، از قسمت “Hide Story From” اقدام نمایید.
 • در صورتی که می‌خواهید تنها افرادی که هم شما آن‌ها را فالو کرده‌اید و هم آن‌ها شما را فالود کرده‌اند، توانایی پاسخ دهی به استوری شما را داشته باشند، از منوی تنظیمات و بخش “Allow message replies” گزینه “Followers You Follow Back” را فعال کنید.
 • با فعال بودن گزینه “Save to Archive”، استوری شما پس از گذشت 24 ساعت آرشیو شده و در فقط برای شما قابل دسترسی خواهد بود.

قابلیت استوری اینستاگرام

 • برای حذف استوری‌های خود کافی است از نوار مخصوص آن‌ها را باز کرده و با کلیک بر روی آیکون سه نقطه، گزینه “Delete” را برگزینید.

استوری اینستاگرام

 • برای چک کردن افرادی که استوری شما را دیده‌اند، استوری خود را باز کرده و به سمت بالا سوایپ کنید.

استوری اینستاگرام

نظر شما در رابطه با قابلیت استوری اینستاگرام چیست؟

نوشته شده در يکشنبه 9 ارديبهشت 1397ساعت 14:57 توسط افسانه عبدالهی|

  ØªÙ†Ø¸ÛŒÙ…ات دسترسی برنامه ها

در این مطلب قصد داریم شما را با 5 مورد از تنظیمات دسترسی برنامه ها در اندروید و iOS که بسیار رایج و در عین حال مهم هستند آشنا کنیم.

 

اگر کاربر سیستم عاملی مانند اندروید باشید، حتما تا الان برایتان پیش آمده که بدون معطلی و لحظه‌ای فکر کردن، هر درخواست مجوز دسترسی ظاهر شده توسط یک اپلیکیشن یا بازی را پذیرفته‌اید.

 

این موضوع حتی شامل مجوزهای حساسی مانند امکان دسترسی به دوربین، میکروفون و مکان نیز می‌شود که اکثر کاربران بدون اینکه اصلا ببینند این مجوزهای دسترسی اپلیکیشن‌ها برای چه منظوری است؛ آنها را تایید می‌نمایند.

اما باید بدانید که تایید چشم بسته و بدون آگاهی این درخواست مجوزها، می‌تواند امنیت شما یا گوشی هوشمندتان را به خطر بیندازد. در این مطلب می‌خواهیم به چند مورد از خطرناک‌ترین مجوزهای دسترسی نگاهی بیندازیم و ببینیم که چگونه برخی از اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها از این دسترسی‌ها سوءاستفاده کرده و اطلاعات مهمی را در رابطه با شما بدست می‌آورند.

نگاهی کلی به تنظیمات دسترسی برنامه ها در اندروید و آی او اس

پیش از اینکه به معرفی مجوزهای دسترسی بپردازیم باید ببینیم اصلا این درخواست‌ها چه ماهیتی دارند و نحوه تعامل با آنها چگونه است.

در هر دو سیستم عامل اندروید و iOS، تقریبا همیشه در هنگام نصب برنامه‌ یا بازی جدید، با درخواست‌های مجوز دسترسی به قسمت‌های مختلف روبه‌رو خواهید شد. اگر یک توسعه دهنده اپلیکیشنی طراحی کرده باشد که در ارتباط با مخاطبین شما است، موظف خواهد بود حتما کد درخواست مجوز برای دسترسی به مخاطبین کاربر را در بین کدهای برنامه قرار دهد.

شما می‌توانید تنظیمات دسترسی برنامه ها در اندروید 6.0 مارشمالو و بعد از آن را به صورت مجزا فعال یا غیرفعال کنید. زمانی که یک برنامه جدید را نصب می‌کنید، پنجره پاپ‌آپی ظاهر می‌شود که از شما درخواست صدور مجوز دسترسی به بخش‌هایی به‌خصوصی را دارد.

برای مثال اگر شما یک اپلیکیشن اس‌ام‌اس را دانلود و نصب کنید، زمانی که از قابلیت دوربین این برنامه جهت ارسال تصویری به یکی از دوستانتان استفاده کنید، باید به برنامه اجازه دسترسی به دوربین گوشی خود را بدهید. اگر در پنجره باز شده گزینه No یا خیر را انتخاب کنید، طبیعتا قادر به استفاده از چنین قابلیتی نخواهید بود.

اما در صورت تمایل می‌توانید هر زمان که خواستید به تنظیمات برنامه بازگشته و مجوزهای دسترسی آن را به صورت دلخواه تغییر دهید.

در سیستم عامل iOS نیز سیستمی مشابه به‌کار گرفته شده است و کاربر در هر زمانی که بخواهید قادر است دسترسی اپلیکیشن ها را به‌صورت مجزا و تک‌به‌تک تغییر دهد.

در سیستم عامل اندروید 5 آبنبات چوبی و یا قدیمی‌تر از آن، شما می‌توانستید یا تمام مجوزها را قبول و یا همه آنها را رد کنید. زمانی که یک اپلیکیشن را از گوگل پلی استور نصب می‌کردید، لیستی از مجوزهای دسترسی آن اپلیکیشن به شما نمایش داده می‌شد. اگر فقط با یکی از این مجوزها مشکل داشتید، تنها راه‌حل پیش‌رویتان صرف‌نظر از نصب آن برنامه بود؛ البته اگر روت کردن و آزادی عمل پس از آن را در نظر نگیریم.

مجوز دسترسی اپلیکیشن ها

وقتی اپلیکیشن مجوز دسترسی لازم برای انجام کاری را داشته باشد، تا زمانی که مجددا آن را غیرفعال نکنید، از این مجوز استفاده خواهد کرد. به عبارت دیگر، اپلیکیشن قرار نیست هر موقع که بخواهد کاری که قبلا مجوزش را داده‌اید، انجام دهد، از شما اجازه نخواهد گرفت.

1) میکروفن

یک اپلیکیشن ضبط صدا طبیعتا درخواست مجوز دسترسی به میکروفن گوشی هوشمند شما را دارد؛ اما آن بازی‌هایی که با دادن این مجوز نصبشان کرده‌اید چطور؟ اگر قضیه به‌نظرتان کمی مشکوک می‌آید، خب حق دارید؛ چون واقعا همین‌طور است و باید هم نگران بود!

نشریه نیویورک تایمز اخیرا هزاران بازی در فروشگاه گوگل پلی و چند مورد را در اپ استور شناسایی کرد که از یک برنامه‌ درونی به نام Alphonso Automated Content Recognition یا نوعی برنامه “تشخیص خودکار محتوا” بهره می‌برند. شاید یکی از مثال‌های بارز و شناخته شده از چنین برنامه‌ای، اپلیکیشن Shazam باشد که با استفاده از میکروفن گوشی هوشمند شما، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی که در اطراف شما در حال پخش هستند را شناسایی می‌کند. معمولا این برنامه‌ها از اطلاعات بدست آمده برای ارائه تبلیغات مرتبط و بهتر به همان کاربر، استفاده می‌کنند.

اگرچه این نوع تنظیمات دسترسی برنامه ها مخرب و نابودکننده نیست؛ اما مسلما هیچ کاربری نمی‌خواهد حس کند در حال شنود شدن است! بازی‌هایی مانند Surface Shifter یا Bunny Jump، حتی زمانی که در حال اجرا نیستند نیز از میکروفون یا دوربین گوشی هوشمندتان استفاده می‌کنند تا بفهمند در حال تماشای چه برنامه‌ای هستید.

برای مثال اگر برنامه‌های ورزشی زیاد نگاه می‌کنید، آنها تبلیغاتی مرتبط با تجهیزات هواداری تیم‌ها یا البسه تیم‌های محبوب را به شما ارائه می‌دهند.

اگر یک اپلیکیشن دسترسی لازم به میکروفن گوشی هوشمندتان را داشته باشد، در واقع می‌تواند هر زمانی که تمایل داشت، محیط اطراف شما را آنالیز کند.

2) دوربین

یکی از موارد بسیار رایج در لیست تنظیمات دسترسی برنامه ها اجازه دسترسی به دوربین گوشی هوشمند است. یک اپلیکیشن آلوده و خراب‌کار با داشتن چنین مجوزی می‌توانید اعمال مجرمانه مختلفی را به انجام برساند.

اگرچه بسیاری از اپلیکیشن‌ها به دلایل منطقی و لازم، درخواست اجازه دسترسی به دوربین گوشی شما را دارند؛ برای مثال جهت گرفتن عکس درون برنامه، اما همیشه باید حواستان باشد که همانند میکروفون ممکن است مورد سوءاستفاده اطلاعاتی یا بدتر از آن قرار بگیرید. به عبارت ساده‌تر، با دادن چنین مجوزی، برنامه می‌تواند با استفاده از دوربین گوشی شما، در هر زمانی که دلش خواست از محیط اطراف یا خود شما عکس بگیرد.

مجوز دسترسی به اینترنت آن‌قدر رایج و معمول است که سیستم عامل اندروید اصلا شما سوالی در این خصوص نمی‌پرسد. حال شرایطی را در نظر بگیرید که چنین اپلیکیشنی هم به اینترنت و هم به دوربین گوشی شما دسترسی داشته باشد؛ خب نیازی به گفتن نیست که به راحتی می‌تواند هر عکسی که دلش می‌خواهد را گرفته و آن را در فضای اینترنت منتشر کند.

فلیکس کراوز، یکی از توسعه‌ دهندگان سیستم عامل iOS نشان داد که چگونه یک اپلیکیشن در گوشی آیفون می‌تواند از کاربری که در حال استفاده از آن است، عکس گرفته و فورا آن را به اشتراک بگذارد.

عکس‌های خصوصی، عکس‌های شرم‌آور و موارد حتی بدتر از آنها که متاسفانه منجر به اخاذی و مشکلات بعدی می‌شود همگی جزو پتانسیل‌های استفاده غیرمجاز و مجرمانه از مجوز دسترسی به دوربین گوشی‌های هوشمند هستند.

3) مکان

مکان کلی شما البته چیز کاملا مخفیانه و خاصی نیست؛ در واقع مکان شما با آدرس آی‌پی قابل تشخیص می‌باشد. اما این بدان معنی نیست که به هر اپلیکیشنی اجازه بدهید به مکان شما دسترسی پیدا کند. اگر هر چقدر فکر می‌کنید قادر به پیدا کردن دلیلی برای درخواست چنین مجوزی از سوی اپلیکیشن موردنظرتان نیستید؛ خب احتمالا با یک مورد سوءاستفاده‌گر مواجه شده‌اید!

برای مثال برنامه Google Maps به مشخصات مکانی شما نیاز دارد تا بتواند شما را راهنمایی کند. برنامه Shazam این اطلاعات را زمانی که یک آهنگ را تگ می‌کنید، ذخیره می‌کند. اما بازی‌های رایگانی که هیچ ارتباطی با مشخصات مکان شما نمی‌توانند داشته باشند، مسلما نباید درخواست مجوز دسترسی به چنین بخشی را هم ارائه دهند.

برنامه‌های چراغ‌قوه در این زمینه که انواع و اقسام دسترسی‌ها شامل مجوز دسترسی به مشخصات مکانی شما را درخواست می‌کنند، معروف هستند. این برنامه‌ها، متاسفانه اطلاعات بدست آمده را به شرکت‌های تبلیغاتی می‌فروشند.

اینکه تبلیغ دهنده‌ها بدانند چه نوع مغازه‌هایی در اطراف محل سکونت یا کار شما وجود دارد و یا محلی که در آن زندگی می‌کنید چه‌جور جایی است؛ طبیعتا می‌توانند آیتم‌ها و خدماتی که مناسب با شرایط شماست را به صورت تبلیغات نمایش داده و درآمد بیشتری داشته باشند.

4) مخاطبین

مخاطبین یکی دیگر از موارد رایج در لیست تنظیمات دسترسی برنامه ها محسوب می‌شود که متاسفانه این روزها هم بسیار باب شده است. برخی اپلیکیشن‌ها برای اشتراک‌گذاری آسان‌تر، مسلما نیاز دارند به مخاطبین شما دسترسی پیدا کنند. برای مثال یک برنامه پیام‌رسان جدید ممکن است بررسی کند که کدام از دوستان شما از این برنامه استفاده می‌کنند.

بر اساس اطلاعاتی که تا به این لحظه بدست آورده‌ایم، تشخیص این که واقعا یک اپلیکیشن قصد سوءاستفاده از چنین مجوزی را دارد، اصلا کار سختی نیست. اگر احساس می‌کنید که قرار است لیست مخاطبین شما به سرورهای تبلیغاتی فروخته شود، خب احتمالا حق با شماست!

مانند سایر مجوزها، واقعا سخت نیست که بفهمید این برنامه واقعا به اطلاعاتی نظیر لیست مخاطبین شما نیاز دارد یا خیر؛ یک بازی ممکن است در صورتی که از قابلیت دعوت دوستان استفاده کنید، چنین درخواستی را از شما داشته باشد. باید خیلی مراقب باشید، این که اطلاعات خود شما برای مقاصد تبلیغاتی به فروش برسد ممکن است چندان مساله مهمی نباشد؛ اما اگر اطلاعات تماس دوستان شما هم در این بین بدست چنین موسسات و آژانس‌هایی برسد، خب اصلا جالب نیست!

5) اس ام اس

فهرست تنظیمات دسترسی برنامه ها در اندروید و آی او اس معمولا در بسیاری از مواقع شامل این مورد نیز می‌شود که البته برای برنامه‌های مدیریت پیامک ها جایگزین کاملا منطقی و ضروری محسوب می‌شود. مثلا یک برنامه ممکن است اجازه دسترسی به پیام‌های متنی شما را برای بازخوانی کد ورود یا احراز هویت داشته باشد. این‌ها جزو موارد عادی و قانوی استفاده از چنین مجوزهایی هستند؛ اما مانند هر قابلیت دیگری، دسترسی به پیامک‌های کاربر نیز می‌تواند نیمه‌ای تاریک داشته باشد.

یک برنامه مخرب ممکن است از این مجوز دسترسی به منظور ارسال تعداد بسیار زیادی پیام کوتاه را به شماره‌های خاص استفاده کند و در نتیجه شما با دیدن فیش موبایلتان حسابی غافلگیر شوید.

یا در مثالی دیگر، این برنامه‌ها می‌توانند پیام‌های درخواست کمک به شکل گیفت کارت را با داستان‌های ساختگی برای شما ارسال کنند.

همه چیز به شرایط بستگی دارد

قصدمان نگرانی یا ترساندن شما نیست؛ در واقع تنظیمات دسترسی برنامه ها چیزی است که هر روز با آن سر و کار خواهید داشت و دلیلی هم وجود ندارد که فکر کنید تمام آنها به منظور سوء استفاده از اطلاعات شما انجام می‌شود! مجوز دسترسی اپلیکیشن‌ها اصلا موضوع بدی نیست و بسیاری از توسعه دهندگان به طور شفاف در توضیحات اپلیکیشن می‌گویند که این دسترسی‌ها را برای چه منظوری لازم دارند.

به همین دلیل است که باید نسبت به دسترسی‌هایی که به بازی‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف می‌دهید، حساسیت به خرج داده و اصطلاحا همین‌طور چشم بسته هر درخواستی در تنظیمات دسترسی برنامه ها را تایید نکنید.

اگر یک برنامه دوربین قابل اعتماد بر روی گوشی خود نصب کرده‌اید و اجازه دسترسی به دوربین را از شما طلب می‌کند، خب پرواضح است که باید درخواستش را تایید کنید. اما در شرایطی که یک بازی ورق درخواست مجوز دسترسی به مخاطبین، مکان و اس‌ام‌اس‌های شما را دارد، آن وقت است که باید برنامه را حذف کنید و یا چنین دسترسی‌هایی را به آن ندهید.

حواستان باشد که معروف بودن یک برنامه یا بازی به معنی امن بودن 100 درصدی آن نخواهد بود. بسیاری از برنامه‌های برجسته و پرطرفدار اندروید، دارای مشکلاتی در زمینه حریم خصوصی هستند. خوشبختانه در بسیاری از مواقع شما می‌توانید در هر زمینه چندین اپلیکیشن را پیدا کنید؛ بنابراین اگر با مورد مشکوکی مواجه شدید خیلی ساده به دنبال یک جایگزین برای آن باشید.

در سیستم عامل اندروید شما می‌توانید با مراجعه به مسیر Settings > Apps & notifications > App permissions مجوز دسترسی اپلیکیشن‌ها را مشاهده کنید. در این بخش همچنین تمام برنامه‌های نصب شده بر روی دستگاه را براساس نوع دسترسی‌شان بررسی نمایید.

کاربران آیفون و آیپد نیز می‌توانند با مراجعه به مسیر Settings > Privacy و انتخاب نوع دسترسی مدنظرشان، اپلیکیشن‌هایی که مجوز آن دسترسی را دارند، مشاهده کنند. با استفاده از دکمه روبه‌روی هر برنامه می‌توانید مجوز دسترسی آن را فعال یا غیرفعال نمایید.

تنظیمات دسترسی برنامه ها

می‌توانید مجوزهای حساس و پرخطر را مجددا بررسی کنید تا مطمئن شوید اپلیکیشنی به اشتباه از چنین مجوزهایی برخوردار نشده است.

چگونه تنظیمات دسترسی برنامه ها را مدیریت کنیم؟

در این مطلب ما سعی کردیم بگوییم چرا دسترسی‌ها در اندروید یا iOS بسیار مهم هستند؛ همچنین 5 مورد از خطرناک‌ و حساس‌ترین دسترسی‌ها را نیز به شما معرفی کردیم. تمام این دسترسی‌ها براساس انتخاب شما فعال یا غیرفعال می‌شوند، بنابراین با صرف اندکی وقت و دقت، به راحتی می‌توانید امنیت گوشی هوشمند خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

یادتان باشد این شما هستید که مشخص می‌کنید یک اپلیکیشن یا بازی از اطلاعات شما سوءاستفاده کند یا خیر؛ بنابراین این اجازه را به آنها ندهید!

نوشته شده در يکشنبه 9 ارديبهشت 1397ساعت 14:55 توسط افسانه عبدالهی|

 Ø§ÙØ²Ø§ÛŒØ´ سرعت انیمیشن‌های اندروید

کاربران گوشی های اندرویدی می‌توانند با افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید یا غیرفعال کردن آنها شاهد تجربه کاربری روان‌تری از این سیستم عامل باشند.

 

دستگاه‌های اندرویدی در زمانی که بین اپلیکیشن‌ها، پنجره‌ها و منوهای مختلف جابه‌جا می‌شوید، انیمیشن‌هایی را به نمایش می‌گذارند. اما اگرچه این انیمیشن‌ها گاهی اوقات بسیار روان و جذاب به‌نظر می‌رسند؛ اما در برخی مواقع ممکن است باعث اتلاف وقت و در موارد بدتر زمانی که منابع سخت‌افزاری در دسترس نباشد، منجر به لگ و احساس کندی دستگاه شوند.

 

خبر خوب اینکه شما می‌توانید با افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید و یا حتی غیرفعال کردن آنها، می‌توانید تجربه کاربری روان‌تر از اندروید را تجربه نمایید. اما باید توجه داشته باشید که این کار به صورت واقعی سرعت گوشی شما را افزایش نمی‌دهد؛ در واقع شما با فراخوانی سریع منوها، پنجره‌ها و اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه، احساس می‌کنید همه چیز روان‌تر و بهتر شده است.

اما در صورتی که این انیمیشن‌ها را به طور کامل غیرفعال کنید، به علت اینکه برخی از فشار موجود بر روی پردازنده یا تراشه گرافیکی برداشته می‌شود، مسلما بر روی عملکرد دستگاه‌هایی با منابع سخت‌افزاری کم و محدود تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت که شامل عملکرد روان و بدون لگ می‌شود.

گام اول: تنظیمات بخش Developer Options را فعال کنید

اگر در حال حاضر شما چنین بخشی را در منوی تنظیمات گوشی هوشمندتان نمی‌بینید، باید پیش از هر کاری، آن را فعال کنید. اکثر کاربران سیستم عامل اندروید با روش فعال کردن این بخش آشنایی دارند؛ اما برای یادآوری باز هم توضیح می‌دهیم:

 • به مسیر Settings > About Phone بروید.

*در اندروید اوریو باید به مسیر Settings > System > About Phone بروید.

 • حالا بر روی گزینه Build Number هفت بار لمس کنید.
 • تمام شد! شما اکنون یک توسعه دهنده یا Devoloper هستید.

افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید

افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید

بخش Developer Options حالا دیگر به لیست گزینه‌های منوی Settings دستگاه شما اضافه شده است.

*کاربران اندروید اوریو باید به مسیر Settings > System > Developer Options مراجعه کنند.

گام دوم: تغییر سرعت انیمیشن‌های اندروید

به منوی Developer Options رفته و به سمت پایین لیست گزینه‌ها پیمایش کنید؛ وقتی گزینه Drawing را پیدا کردید بر روی آن لمس نمایید.

افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید

افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید

در اینجا شما به تنظیمات کاملی جهت تغییر سرعت انیمیشن‌ها دسترسی خواهید داشت که شامل Window Animation Scale، Transition Animation Scale و Animator Duration Scale می‌شود.

افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید

این تنظیمات را می‌توانید هر طوری که مایل هستید انجام دهید؛ اما براساس تجربه، بهتر است انیمیشن‌های اندروید را به طور کامل غیرفعال نکنید. با این کار اگرچه عملکرد اندروید بدون لگ و بسیار روان می‌شود اما از جنبه‌های بصری بسیار خشک و دلسردکننده خواهد شد.

برای مثال من هر سه تنظیم را بر روی .5x قرار دادم؛ سرعت پیش‌فرض انیمیشن‌ها 1x می‌باشد و بنابراین با این کار .5x افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید را شاهد خواهید بود.

افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید

افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید

افزایش سرعت انیمیشن‌های اندروید

اگر گوشی هوشمند اندرویدی شما قدیمی بوده و سخت‌افزار چندان قدرتمندی در آن به‌کار نرفته، برای احساس روان‌تر شدن و افزایش سرعت اندروید، باید انیمیشن‌های آن را به طور کامل غیرفعال نمایید. این کار نه تنها اندروید را به سیستم عاملی روان‌تر تبدیل می‌کند، بلکه بخشی از منابع سخت‌افزاری محدود دستگاه‌تان را نیز آزاد نموده و در اختیار اپلیکیشن‌ها و بازی‌های مختلف قرار می‌دهد.

نوشته شده در يکشنبه 9 ارديبهشت 1397ساعت 14:54 توسط افسانه عبدالهی|

ترفند در Notepad

یکی از برنامه های ویندوز که معمولا بسیاری از افراد کمتر با آن سر و کار دارند، نوت پد است! در این مطلب به معرفی چند ترفند در Notepad می پردازیم که بیشتر جنبه سرگرمی دارد.


در حقیقت با کمی کد نویسی ساده، می‌توانید برنامه های سرگرم کننده مینی را در این صفحه بنویسید. بیایید یک نگاه سریع به سه مورد جالب بیاندازیم.

یک ماتریس ایجاد کنید

آیا می‌خواهید با ایجاد یک صفحه The Matrix بر روی صفحه نمایش رایانه کمی تفریح کنید؟ شما می‌توانید آن را فقط با چند خط کد نویسی ساده انجام دهید. یک صفحه Notepad جدید را باز کنید، سپس کد زیر را وارد کنید:

 

@echo off
color 02
:tricks
echo %random%%random%%random%%random%%random%%random%%random%%random%
goto tricks

فایل را به صورت Matrix.bat ذخیره کنید. اسمی که انتخاب می‌کنید مهم نیست، فقط مطمئن شوید که آن را به عنوان یک فایل BAT ذخیره کنید. حالا هر وقت شما یا شخص دیگری بر روی این فایل دو بار کلیک کند با یک صفحه سیاه پر از کد مواجه می‌شود، شبیه کاری که هکر ها می‌کنند.

سومین ترفند در Notepad

 

کامپیوتر شما صحبت می‌کند

امروزه به لطف دستیار های صوتی مانند کورتانا دیگر شنیدن صدای صحبت کردن رایانه ها چیز غیر عادی نیست اما در گذشته که ویندوز جدید بود، شنیدن صدای صحبت کردن از سمت یک رایانه دیوانه کننده بود. شما می‌توانید این لحظات را با Notepad ایجاد کنید. اول، یک صفحه Notepad جدید را باز کنید و این کد را در آن کپی کنید:

 

Dim Message, Speak
Message=InputBox(“Enter text”,”Speak”)
Set Speak=CreateObject(“sapi.spvoice”)
Speak.Speak Message

آن را با عنوان Talking.vbs ذخیره کنید نام مهم نیست و می‌توانید هرچه خواستید جایگزین کنید. اما مطمئن شوید که به‌صورت VBS ذخیره می‌شود. حالا روی این فایل دو بار کلیک کنید و متن را وارد کنید تا رایانه شما جمله را برایتان بخواند.

 

ایجاد یک پین جدید

کارشناسان فناوری اطلاعات همیشه توصیه می‌کنند که برای هر کدام از کلمات عبور خود یک گذرواژه منحصر به فرد ایجاد کنید؛ اما ایجاد کردن این‌همه گذرواژه منحصر به فرد کار سختی است و برای این کار نرم افزارهای مختلفی مانند LastPass ایجاد شده است اما شما می‌توانید با یک کد نویسی در نوت پد، فایلی ایجاد کنید که برای شما رمز های تصادفی بسازد.

متأسفانه این ترفند فقط یک شماره تصادفی چهار یا پنج رقمی تولید می‌کند؛ بنابراین تنها برای پسوردهای بانکی یا مواردی مشابه آن مفید است. کد زیر را در یک صفحه Notepad جدید قرار دهید:

@echo off
:Start2
cls
goto Start
:Start
title Password Generator
echo I will make you a new password. 
echo Please write the password down somewhere in case you forget it. 
echo —————————————-¬———————–
echo 1) 1 Random Password
echo 2) 5 Random Passwords
echo 3) 10 Random Passwords
echo Input your choice
set input=
set /p input= Choice: 
if %input%==1 goto A if NOT goto Start2
if %input%==2 goto B if NOT goto Start2
if %input%==3 goto C if NOT goto Start2
:A
cls
echo Your password is %random%
echo Now choose what you want to do. 
echo 1) Go back to the beginning
echo 2) Exit
set input=
set /p input= Choice: 
if %input%==1 goto Start2 if NOT goto Start 2
if %input%==2 goto Exit if NOT goto Start 2
:Exit
exit
:B
cls
echo Your 5 passwords are %random%, %random%, %random%, %random%, %random%.
echo Now choose what you want to do. 
echo 1) Go back to the beginning
echo 2) Exit
set input=
set /p input= Choice: 
if %input%==1 goto Start2 if NOT goto Start 2
if %input%==2 goto Exit if NOT goto Start 2
:C
cls
echo Your 10 Passwords are %random%, %random%, %random%, %random%, %random%, %random%, %random%, %random%, %random%, %random%
echo Now choose what you want to do. 
echo 1) Go back to the beginning
echo 2) Exit
set input=
set /p input= Choice: 
if %input%==1 goto Start2 if NOT goto Start 2
if %input%==2 goto Exit if NOT goto Start 2

 

آن را با عنوان Generator.bat ذخیره کنید. همانند موارد قبل اسم فایل مهم نیست بلکه پسوند BAT آن مهم است. برای باز کردن آن دو بار کلیک کنید، یک منوی ساده خواهید دید که با استفاده از آن شما می‌توانید انتخاب کنید که یک، پنج یا ده کلمه عبور ایجاد شود.

 

آیا شما از این ترفندهای نوت پد لذت بردید؟ انواع دیگری از مینی برنامه هایی از این دست که با فایل های VBS یا BAT ایجاد شده است، می‌شناسید؟ آن را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

نوشته شده در يکشنبه 9 ارديبهشت 1397ساعت 14:53 توسط افسانه عبدالهی|


آخرين مطالب
» <-PostTitle->

Design By : بست بلاگ